НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА ТВОРЧЕСКО ПИСАНЕ

РАННИ БРАКОВЕ ПРИ РОМИТЕ

Есе

от Михаил Асенов, 18 години

гр. Карлово.

Бракът е легално и социално санкциониран съюз, обикновено между двама души, той установява правата и задълженията между съпрузите, както между тях и техните деца, така и между тях и техните родители. От културна гледна точка бракът е обред на посвещение, празник на любовта и обвързването. Емоционално бракът е партньорство, изградено върху любов, доверие и взаимно уважение. Това е ангажимент да споделиш пътуването на живота, с всичките му възходи и падения, радости и скърби. Тази емоционална връзка формира основата на семейството, осигурявайки приятна среда за отглеждане на деца и изграждане на дом. То е знак за безкрайна любов и разбирателство.

Ние, ромите, имаме богата история, която обхваща няколко континента и векове, като нашите брачни обичаи предлагат прозорец към нашия уникален начин на живот. Ранната женитбена възраст при ромите е нещо, което прави силно впечатление от гледна точка на модерния начин на живот. Тази характерна черта на брачния живот в ромския етнос пак е свързана с господството на традициите, които от своя страна се основават на вековен опит.

При нас, ромите, за съжаление ранните бракове са много често срещани. Според мен не би трябвало да се допускат прекалено ранни бракове, защото това е голяма отговорност. Бракът е обещание за семеен живот, за големи отговорности и е сериозно нещо. Повечето роми правят годежи и сватби на ранна възраст, даже и без законен брак, защото не са на възрастта, на която е позволено да се бракуват. Празнуват със голямо сватбено тържество, имат деца и без да имат нужните средства за изхранването и поддържането им, което е тъжно. Не мисля, че деца имат възможност да отглеждат деца, но това е нормално за ромите. Мисля, че бедността е една от причините за ранния брак при ромите, някои роми нямат възможност за образование, и просто решават да създадат семейство, което не могат да издържат. Има случаи, в които родителите са виновни за бракуването на децата си. Имам много приятели от основното училище, които вече са семейни на 18 годишна възраст, но са щастливи, макар и без много парични възможности.

Не мисля, че жените след брак трябва просто да чистят и готвят вкъщи, мисля, че те могат много повече, че трябва да са по-независими, защото могат да постигнат повече от това да са домакини, ако вложат повече желание. Ромските жени още от малки са възпитавани така, че да свикнат с мисълта за създаването на семейство и за отглеждането на деца. За тях това е свръхценностна идея за живота.

Една ромска поговорка гласи следното: „Този, който жени дъщеря си малка, е лош баща. А този, който жени дъщеря си голяма, е два пъти по-лош баща.”

Причините за ранните бракове имат обяснение от самите роми и то е пак традицията, спазвана от столетия. Освен това според тях, когато момичето е по-малко, по-лесно свиква с навиците в новия дом, които се налагат от свекървата. Научава се по-лесно сляпо да е привързано към мъжа си и да го слуша безропотно. Жената се жени, за да ражда много деца и да помага на мъжа си. За ромите сватбите са много важно нещо в живота и се стремят да направят перфектната сватба за своите деца.

„Да даде Господ булка да не я видят!” – това е едно от най-тежките проклятия за момиче при ромите.

Ромите също така често имат проблеми и със закрила на детето, поради ранните бракове.

Бедността е най-честата причина за ранните бракове.

 Ранните цигански бракове обикновено са уредени. Тези уговорки често са били правени, докато децата са малки, като годежите понякога се случват през детството, въпреки че действителният брак ще се състои в юношеството или по-късно. Тези наши ромски традиции ни отличават от останалите и си имат своите красиви страни.

Михаил Асенов

Михаил Асенов

Михаил Асенов е на 18 години, от гр. Карлово. Неговите интереси са в областта на литературата, рисуването и графичния дизайн. Заедно със своя брат понастоящем са студенти в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Специалността на Михаил е „Национална сигурност“, въпреки желанието му да учи „Графичен дизайн“,  а неговият брат е в специалност „История“.

В конкурса участва с есето „Ранни бракове при ромите“.